Choroby zboża podsumowanie

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne środki w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, bo jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał plonu. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody fungicydy uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma właściwie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na główne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Grzeszczuk 2019-12-15

Zawdy na zarodka czerwca ściągali do nas na lato

noavatar.png
Karolewski 2020-01-23

Ciągle na zalążku czerwca uciekali do nas na latko